O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

SIT - kurs szkoleniowy - El Altet / Hiszpania

2009-07-10

Kurs szkoleniowy „SIT' odbył się w dniach 1-7 lipca 2009 w miejscowości El Altet, w Hiszpanii. Uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji z Macedonii, Chorwacji, Węgier, Czech, Serbii, Litwy, Włoch, Armenii, Hiszpanii i Polski. Organizatorem był nasz przyjaciel z poprzednich projektów Edu i organizacja ACD La Hoya.

Świetny był pomysł, żeby pokazać tak zwykły sprzęt jak krzesło. Dopiero tam zdaliśmy sobie sprawę jak różne są same krzesła i ich zastosowanie. Do czego mogą służyć i jak można je wykorzystywać.

Wielkim przeżyciem i wyzwaniem okazała się wycieczka do pobliskiego Elche, miasta palm (podobno jest ich więcej niż mieszkańców, czyli ponad 200.000). Naszym zadaniem było sprawdzić, czy miasto jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Wcieliliśmy się m.in. w role osób na wózku inwalidzkim, niewidomych, głuchych, osób bez ręki i ich opiekunów. To nieprawdopodobne jak wiele problemów stwarza wykonanie prostych wydawałoby się czynności, takich jak np.: zrobienie zakupów, skorzystanie z budki telefonicznej lub bankomatu, znalezienie drogi, itp. Spróbujcie to zrobić siedząc na wózku, mając zawiązane oczy lub nie mogąc mówić a zrozumiecie jak inny to świat. Ale możemy próbować to zmienić.


Projekt został zrealizowany dzięki programowi „Młodzież w działaniu”.

strony internetowe Bydgoszcz