O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

BEZPIECZNA KOBIETA - warsztaty w Galerii Pomorskiej - Bydgoszcz

2016-01-16

„Kobieta w Galerii” to cykl comiesięcznych, bezpłatnych warsztatów odbywających się w Galerii Pomorskiej. Dotyczą one różnych aspektów związanych z życiem kobiety jak uroda, wypoczynek, itp.

Pomyślałem, że fajnie byłoby zorganizować jakąś akcję związaną z bezpieczeństwem. Mój ulubiony temat to oczywiście odblaski. I z tym właśnie pomysłem zawitałem w gościnne jak zwykle progi Galerii Pomorskiej.

Idea została przyjęta bardzo ciepło, ale to był dopiero początek. Zastanawiając się wspólnie, co i jak możemy zrobić doszliśmy do wniosku, że bezpieczeństwo ma wiele twarzy i zdecydowanie szerszą formułę a odblaski są ważnym, ale jednym z wielu jego elementów.

I tak oto urodziła się ostateczna koncepcja warsztatów „Bezpieczna kobieta”, na które zostały zaproszone panie z dziećmi w wieku 7-12 lat.

Po krótkim przedstawieniu prowadzących warsztaty rozpoczęły się od pierwszej pomocy zaprezentowanej przez Maltańską Służbę Medyczną.

Mamy i ich dzieci dowiedziały się i w teorii i w praktyce, jak powinniśmy się zachować i reagować w określonych przypadkach. Co i jak zrobić, żeby ratować zdrowie i życie ludzi, którzy ulegli wypadkom.

Następnie do akcji wkroczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów. Rywalizacja rozpoczęła się od quizu z podchwytliwymi pytaniami. Następnie zespoły musiały rozwiązać krzyżówkę z hasłem. Jednak największe emocje wzbudziły zawody z policyjnymi kajdankami. Zadanie polegało na tym, że należało „skuć” kajdankami 2 krzesła, wrócić po kluczyk w miejsce startu, rozpiąć kajdanki i zapakować je do specjalnego etui. Wygrywał zespół, który zrobił to najszybciej. Wszyscy uczestnicy, bez względu na zajęte miejsce otrzymali nagrody ufundowane przez Galerię Pomorską.

Kolejnym punktem był temat bezpieczeństwa i bycie widocznym po zmierzchu, czyli odblaski. Zaprezentowałem mamom i ich pociechom „magiczną tubę” oraz rozdałem odblaskowe ludziki. Oczywiście tuba była jak zwykle zaskoczeniem i zrobiła duże wrażenie, co dało nam pretekst do rozmowy, czy na pewno robimy wszystko, żeby nie stwarzać na drodze zagrożenia dla innych i dla siebie.

Następnie dzieci udały się pod opiekę przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej bydgoskiego Caritasu

gdzie tworzyły swoje własne odblaski. Prowadzący wykazali się wielką inwencją tworząc różne wzory, które następnie dzieci kolorowały i wycinały. Mnóstwo pomysłów i olbrzymie zaangażowanie dzieci w połączeniu z anielską cierpliwością prowadzących dały niesamowite efekty końcowe.

W tym samym czasie rodzice zostali poinstruowani przez policjantów jak reagować i gdzie się zgłosić w razie przemocy w rodzinie czy w szkole, co oznacza bezpieczny Internet dla dzieci oraz poznali podstawy samoobrony.

Na koniec wszyscy udaliśmy się do „zbudowanego” dzięki materiałom wypożyczonym z bydgoskiego WORD-u

miasteczka komunikacyjnego, gdzie dzieci poznały najważniejsze znaki drogowe i podstawowe zasady poruszania się po drogach a mamy dzięki tzw. alkogoglom mogły się przekonać jak wygląda jazda pod wpływem alkoholu.

„Przepracowaliśmy” ten czas bardzo owocnie i ani się obejrzeliśmy czas było kończyć,

Mam nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i dowiedzieli się nowych i ciekawych rzeczy a prowadzący mieli naprawdę wielką satysfakcję widząc takie zaangażowanie uczestników.

Wielkie podziękowania dla prowadzących, uczestników oraz przede wszystkim organizatora warsztatów, czyli Galerii Pomorskiej. A dla nas wielka satysfakcja, że byliśmy częścią tego wyjątkowego wydarzenia.

Ktoś zapytał „czy możemy to powtórzyć?”. Nie pytajcie CZY, tylko KIEDY :)

strony internetowe Bydgoszcz