ROZMOWY O BIZNESIE - Jak być odpowiedzialnym społecznie poprzez ekologię? - Bydgoszcz


Podczas tego spotkania dyskutowaliśmy o tym, jak promować społeczną odpowiedzialność biznesu, ucząc ekologii. Zarządzanie proekologiczne przynosi nie tylko korzyści dla środowiska naturalnego i wizerunku firmy. Może wpłynąć również na znaczne oszczędności.

Było to już 42 networkingowe spotkanie zorganizowane przez Pracodawców Pomorza i Kujaw we współpracy z Agencją Marketingową Tandem, tym razem zorganizowane na terenie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura Bydgoszcz.

 

Miałem wielka przyjemność i satysfakcję być jednym z zaproszonych specjalnych gości, którzy mogli opowiedzieć o współpracy z różnymi podmiotami przy okazji wielu proekologicznych akcji i podzielić się swoimi doświadczeniami z ich realizacji.

Wraz z Piotrem Kurkiem, kierownikiem działu promocji, opowiadaliśmy o możliwościach realizacji różnych ciekawych i nietypowych projektów, takich jak ponad 7 metrowa choinka zrobiona z plastikowych butelek, udział w Wielkim Wyścigu Butelkowym. I to jest dobry przykład na współpracę dużej firmy i społecznika, takiego jak ja. 

Czy to oznacza, że dbając o środowisko można to robić tylko współpracując z dużymi firmami albo mając wielkie wsparcie finansowe? Oczywiście, że NIE! Każdy z nas robiąc np. zakupy powinien zastanowić się nad tym co i ile kupuje. Czy potrzebuje kilku/kilkunastu worków foliowych, czy może wystarczy zabrać z domu taki worek wielokrotnego użytku. Czy naprawdę prawidłowo segregujemy odpady, czy wyrzucamy je "jak leci" nie zastanawiając się nad tym, co się będzie z nimi działo. I właśnie podczas zwiedzania spalarni mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, gdzie powinny trafić odpady tzw. resztkowe. Niestety wielką ich część stanowi plastik i papier, czyli materiały, które powinny trafić do zupełnie innych pojemników. Chciałoby się powiedzieć "niech rzuci kamieniem, kto jest bez grzechu". 

Każda droga ma swój koniec i początek. Ty, ja, każdy z nas stoi na początku tej symbolicznie recyklingowej drogi i to od każdego z nas bez wyjątku zależy co trafi na jej koniec. Małe gesty wielu ludzi mogą dać niespodziewanie wielkie efekty. Więc nie oglądajmy się na innych, tylko zacznijmy od samych siebie.

W jednym ze swoich słynnych przemówień prezydent Kennedy powiedział "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju". A co jeśli słowo kraj zastąpilibyśmy słowem środowisko?


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]