WYŚCIG BUTELKOWY 2011 - wyścig - Bydgoszcz


Jak co roku  odbyła się świetna wodna impreza organizowana przez Wydział Promocji, Sportu i Turystyki Miasta Bydgoszczy

I znowu w ramach tej imprezy, tym razem 19 czerwca 2011, zorganizowaliśmy kolejny Wyścig Butelkowy.

Było REWELACYJNIE i wszyscy świetnie się bawili a Ci, którzy nie byli niech żałują!

Wielkiej pomocy w organizacji udzieliła nam firma Remodis Bydgoszcz.

Ale przede wszystkim wielkie podziękowania należą się uczestnikom, którzy włożyli w przygotowania i sam wyścig wiele serca, emocji no i wysiłku, żeby samodzielnie zaprojektować i wykonać łodź oraz dopłynąć na niej do mety. A nie było to wcale łatwe. Pod prąd, pod wiatr i w deszczu! Ale wiara w sukces to połowa sukcesu!

Każdy ze startujących zespołów otrzymał tą samą ilość materiałów: ok. 300 plastikowych 2-litrowych pustych butelek, taśmę klejącą oraz folię stretch. Obowiązkiem zespołu było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie swoich łodzi. Wiosła zostały przygotowane przez organizatora a wykonane zostały z trzonków od łopat i plastikowych desek do krojenia warzyw.

Napęd stanowiła tylko i wyłącznie siła mięśni ludzkich.
Zespoły były zobowiązane i solidnie się z tego zadania wywiązały, do przeprowadzenia próby wodnej, czyli sprawdzenia „pływalności” swoich pojazdów, ich wyporności i stabilności oraz przynajmniej jednego wspólnego treningu, czyli m.in. koordynacji wiosłowania.

Nad bezpieczeństwem startujących ekip czuwał WOPR Bydgoszcz.

Wyścig miał być przede wszystkim świetną zabawą tak dla startujących jak i oglądających. Ale miał też swoje głębsze przesłanie. Chcieliśmy niejako przy okazji zwrócić uwagę bydgoszczan i naszych gości na problemy trapiące naszą cywilizację a mianowicie: ochrona środowiska, segregacja śmieci i odpadów oraz recykling.

Dlatego też po wyścigu we współpracy z firmą Remondis Bydgoszcz łodzie zostały poddane recyklingowi, w wyniku, którego zostaną one przetworzone na granulat. Z tego granulatu można wyprodukować nowe butelki lub odzież polarową ( ok. 30 butelek na 1 sztukę) i można też zużyć go do produkcji firanek. Gdybyśmy oddali te butelki na składowisko zamiast do recykligu, zajęłyby nam one powierzchnię ziemi przez ok. 500 lat. Tyle, bowiem czasu trwa rozkład plastiku w środowisku.

Również dzięki uprzejmości firmy Remondis Bydgoszcz dzień po wyścigu wolontariusze z Zespołu Szkół nr 11 w Bydgoszczy odkręcą nakrętki z butelek odzyskując w ten sposób ok. 4.000 nakrętek, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla 19-letniej Ani, która od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Stała rehabilitacja pozwala jej samodzielnie siedzieć na wózku. Aby pokryć koszt jednego turnusu rehabilitacyjnego potrzeba ok. 10 ton nakrętek. Ania jest podopieczną fundacji "Sloneczko".

Każdy ze startujących zespołów oprócz upominków przygotowanych przez Urząd Miasta Bydgoszczy otrzymał specjalny puchar przygotowany w ramach zajęć przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczya wykonany z ….. materiałów odpadowych.

A na niedowiarków, którzy nie wierzyli, że można pływać na łodziach z butelek przy nabrzeżu czekała specjalnie na tą okazję przygotowana „żaglówka”.

I mimo, że nie było to najważniejsze, to dla statystyk odnotujmy ostateczną kolejność:

1.   Urzędnicy Urzędu Miejskiego w Bydgoszczy
2.   Remondis Bydgoszcz
3.   Erasmus Team - studenci z zagranicy studiujący w ramach programu Erasmus na Uniwersytecie   Techniczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy – cały skład Turcja
4.   Sławek & Przyjaciele - organizator wyścigu
5.   Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy / GOSIR Osielsko
6.   Gazeta Pomorska
7.   Galeria Bydgoszcz
8.   Gazeta Wyborcza
9.   Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
10. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
11. TVP Bydgoszcz

A w przyszłym roku ... zresztą zobaczycie sami.

 
Tak wyglądało to w latach ubiegłych: 2010 i 2009.

 


Chciałbym też bardzo gorąco podziękować firmom i instytucjom, bez pomocy których to wszystko by się nie udało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]