LAUDATO SI - niedziela św. Franciszka '21 - Bydgoszcz


Tradycją stało się, że w pierwszą niedzielę października obchodzimy święto św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii. W diecezji bydgoskiej była obchodzona w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej.

Całość rozpoczęła msza św. koncelebrowana i odprawiona przez ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka, dyr. bydgoskiego Caritas ks. prałata Wojciecha Przybyłę oraz proboszcza parafii MBZ ks. Wenancjusza Zmudę.

Wydarzeniu przyświecało przesłanie encykliki „Laudato si” - „Nasze panowanie nad przyrodą ma być zgodne z Bożym zamysłem – apelował bp Krzysztof Włodarczyk, przestrzegając przed błędnie pojmowaną ekologią, która dla wielu organizacji staje się tylko źródłem zysku.


Motywem przewodnim tegorocznej Niedzieli św. Franciszka był tzw. „Podzielnik”, będący formą dzielenia się dobrem (w różnym zakresie i postaciach) z innymi. Oprócz tego było mnóstwo innych atrakcji tak dla dzieci i dorosłych, m.in. można było samodzielnie ozdobić doniczkę, posadzić roślinkę i tak przygotowany „zestaw” zabrać do domu, spróbować swoich sił w przejściu recyklingowego labiryntu. Odwiedzający mieli też okazję oglądnąć wystawę „Eko kanał” pokazującą bogactwo flory i fauny bydgoskiego kanału oraz przekonać się, że z tego co często uważamy za śmieci i odpady można zrobić coś użytkowego albo ozdobnego.

Wszyscy mogli też spróbować lokalnych pyszności, m.in. warzywnych sajgonek, śliwkowych powideł czy mini kiwi.

Pogoda dopisała, frekwencja również i bardzo cieszymy się, że tak wielu ludzi miało okazję przekonać się jak można być bardziej ekologicznym w codziennym życiu.

Największe podziękowania Caritas Diecezji Bydgoskiej i jego dyr. ks. prałata Wojciecha Przybyły i jego ekipy za ogrom pracy w przygotowaniach i realizacji całego przedsięwzięcia.

 

No i wielkie podziękowania dla firm i instytucji, które wsparły nasze działania i pomogły w organizacji tego wyjątkowego eventu 

 

oraz Gospodarstwu Agroturystycznemu "Śliwkowy Sad".

 


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]