DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI - festyn w Galerii Gniezno - Gniezno


Zmęczeni? Tak! Zadowoleni? Bardzo! Tak w największym skrócie można by opisać naszą kolejną już wizytę w gościnnych progach Galerii Gniezno.

 

Ostatnim razem jak tu byliśmy promowaliśmy odblaski a tym razem współorganizowaliśmy akcję, którą nazwaliśmy DRUGIE ŻYCIE ŚMIECI.

 

Śmieci? Drugie życie? No właśnie... tyle już na ten temat powiedziano a my wciąż je wyrzucamy. Ktoś zapyta: ale czy to źle? Oczywiście, że nie. Tylko czy zastanawialiście się kiedyś czy może można z nimi coś zrobić coś innego? A może, przynajmniej jakiejś części z nich, możemy dać właśnie te drugie życie? I my właśnie staramy się pokazać, że jest to możliwe.

Wielu z Was powie "ale przecież to zwykłe śmieci, z tym nic nie da się zrobić". Ale weźmy prosty przykład - plastikowa butelka. Można z niej zrobić świnkę skarbonkę, z kilku butelek pufkę do siedzenia, jak mamy ich więcej nawet fotel lub kanapę a nawet domek. Z nakrętek można skleić np. kwiatka lub motylka. Z korków od wina można zrobić np. miseczkę do owoców a dokładając kilka patyczków z lasu jelonka. Z tektury można zrobić np. fotel a mając jeszcze rolki od folii stretch regał lub biurko. No i żeby nikt nie mówił, że to możliwe tylko w teorii wszystkie powyższe wzory zabraliśmy ze sobą i zaprezentowaliśmy w formie mini wystawy.

Ale nie przyjechalismy do Gniezna tylko na pokazy, więc z dzieciakami przez cały czas kleiliśmy z nakrętek od butelek, wcześniej uzbieranych w Galerii Gniezno, kwiatki, motylki, serduszka. Skleiliśmy ich naprawdę mnóstwo. Obserwowali to rodzice i to był bardzo dobry moment, żeby opowiedzieć im o bardzo ważnym problemie związanym ze śmieciami, czyli o ich segregacji. I to była rola kolejnego uczestnika tego wydarzenia - Straży Miejskiej, której przedstawiciele rozdawali ulotki i opowiadali dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna, czego nie należy i nie wolno robić z odpadami. Poruszyli też bardzo ważny problem walki ze smogiem. Świetnie nam się współpracowało a w razie potrzeby wzajemnie się uzupełnialiśmy.

Jeszcze jednym wsparciem okazała się p. dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego  w Gnieźnie, która zrobiła dzieciom bardzo użyteczną prezentację, które śmieci wrzucamy do których pojemników.

 

Przez nasze stanowiska przewinęło się dużo ludzi, którzy byli naprawdę zaskoczeni, tym co im pokazaliśmy. Wielu z nich odchodziło zainspirowanych naszymi pomysłami i  z przekonaniem, że po powrocie do domu też będą probować swoich sił w "produkcji" różnych rzeczy ze śmieci.

Mieliśmy też gości z Holandii i Niemiec i była to okazja do porównania przepisów obowiązujących w danych krajach i ich realizacji przez społeczeństwo.

 

Jak zwykle przy produkcji wykorzystałem pistolet i klej na gorąco firmy Best-Pol.

 

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy nas odwiedzili i mam olbrzymią nadzieję, że wykorzystacie nasze pomysły jako inspiracje do własnych dokonań i następnym razem to Wy nas zaskoczycie.

 

Bardzo dziękuję Straży Miejskiej w Gnieźnie za udział i świetną współpracę podczas tego eventu. No i oczywiście olbrzymie podziękowania za zaproszenie, pomoc w zorganizowaniu wszyskiego i "gościnę" dla Galerii Gniezno. To nasza kolejna wspólna akcja i jestem przekonany, że nie ostatnia i na pewno jeszcze tu zawitamy.

A więc do zobaczenia 


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]