LAUDATO SI - warsztaty SKC '21 - Bydgoszcz


Spotkanie z przedstawicielami Szkolnych Kół Caritas rozpoczęło się od modlitwy, powitania, słowa wstępnego i przedstawienia program warsztatów  przez dyr. bydgoskiego Caritas ks. prałata Wojciecha Przybyły. Następnie przeszliśmy do omówienia punktu „dlaczego jako katolicy powinniśmy zajmować się klimatem?” opierając się na papieskiej encyklice Laudato Si.
Po przerwie kawowej przedstawiła się nowa osoba, która będzie za wolontariat odpowiedzialna w bydgoskiej Caritas – s. Aleksandra, która krótko przestawiła swoją wizję współpracy ze Szkolnymi Kołami Caritas oraz zaprezentowała program działań na najbliższe miesiące uwzględniający już realizowane projekty oraz te, które są planowane.
Po tym wstępie przeszliśmy do prezentacji projektu Laudato Si. Animator diecezjalny omówił ogólne założenia oraz to, co do tej pory się wydarzyło.
Po przerwie obiadowej 2 zespoły biorące udział w warsztatach opowiedziały o swoich działaniach z perspektywy uczestników tego projektu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i zachęcając pozostałych uczestników spotkania do podjęcia podobnych inicjatyw. Pojawiło się też sporo pytań dotyczących projektu Laudato Si oraz kierowanych bezpośrednio do przedstawicieli zespołów, które te projekty już zrealizowały.
Po kolejnej przerwie kawowej zaprosiliśmy uczestników spotkania do próby przedstawienia swoich pomysłów na rozwiązanie ich lokalnych problemów związanych z szeroko pojętą ekologią. Pojawiło się kilka ciekawych wątków, ale również sporo pytań i wątpliwości, na które odpowiadał głównie animator diecezjalny. Bazując na swoich doświadczeniach ze zrealizowanych projektów do dyskusji włączyli się również przedstawiciele SKC Wojnowo i SKC Trzeciewnica. I były to bardzo cenne uwagi, bo prezentowane przez tych, którzy zrealizowali swoje własne projekty.
Podczas warsztatów można było też oglądnąć wystawę „Drugie życie śmieci” pokazującą co można zrobić z przysłowiowych śmieci.
Na zakończenie podsumowaliśmy wszystko, co wydarzyło się na tych warsztatach i rozstaliśmy się z nadzieją na kolejne spotkania i wspólną pracą przy kolejnych wspólnych projektach i inicjatywach.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]