LAUDATO SI' - warsztaty lokalne - Bydgoszcz


Czy i jak różni się świat widziany oczami dorosłych od tego jak widzą go oczy tych, którzy tą dorosłość mają dopiero przed sobą? Czy i co możemy, a nawet powinniśmy zrobić, żeby otaczającą nas rzeczywistość postrzegać jako wspólne dobro? Czy Kościół katolicki powinien zajmować się zagadnieniami związanymi z ekologią? Dlaczego jako katolicy powinniśmy zajmować się klimatem? Na te i wiele innych pytań już odpowiada papież Franciszek w społeczno-ekologicznej encyklice "Laudato Si".

Caritas Diecezji Bydgoskiej (jako 12-ta diecezja) dołączyła do ogólnopolskiego projektu Caritas Polska "Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych".

Trwa 2-ga edycja konkursu Szkolnych Kół Caritas na inicjatywy ekologiczne na działania podjęte w trosce o wspólny dom. Obejmuje obszary tematyczne od zanieczyszczenia powietrza, przez marnotrawstwo żywności na segregacji śmieci i recyklingu skończywszy.

Warsztaty, które odbyły się w gościnnych progach Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy zgromadziły tych, którym nie jest obojętne jak będzie wyglądać środowisko, w którym będziemy żyć w najbliższych latach. Nauczyciele i uczniowie ze szkół w Bydgoszczy, Niemczu, Samsiecznie, Nakła, Sławianowa, Kleszczyny, Rynarzewa wspólnie planowali konkretne działania.

Wielką pomocą dla uczestników warsztatów był udział i wsparcie krajowego animatora projektu brata Cordiana oraz wykład eksperta Emilii Ślimko wprowadzający w naukowy aspekt ochrony środowiska i klimatu.

Zapowiada się naprawdę ciekawie i nie mogę się już doczekać efektów. Teraz wszystkie pomysły trzeba dopracować, zgłosić do konkursu i czekać na wynik. Pięć najlepszych projektów otrzyma granty w wysokości 4 tys. zł.

Z zaciekawieniem (satysfakcja to już po projekcie) dołączyłem do tego wyjątkowego projektu i będę koordynował lokalne działania na terenie diecezji bydgoskiej, w oparciu o dotychczasowe działania związane z ochroną środowiska oraz promocją segregacji śmieci i recyklingu. Mam nadzieję, że zdobędę kolejne doświadczenia, które pozwolą mi spojrzeć jeszcze szerzej i głębiej na problemy trapiące naszą planetę.

I na koniec chciałbym też gorąco podziękować dyrektorowi Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałatowi Wojciechowi Przybyle oraz Agnieszce Amrosz  z Caritas Diecezji Bydgoskiej za pomoc i wielkie wsparcie w organizacji tych warsztatów.

 

Projekt „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowany przez Caritas Polska, został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Caritas Polska.


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]