LAUDATO SI - niedziela św. Franciszka - Żołędowo


„Dowody miłości do wody” – pod takim hasłem po raz pierwszy w diecezji bydgoskiej odbyła się Niedziela św. Franciszka. Eco-eventy, które równolegle odbyły się w 12 miejscach w Polsce promowały papieską encyklikę Laudato Si i jednocześnie pokazywały, jak żyć zgodnie z jej zasadami, dbając i chroniąc szeroko rozumiane środowisko.

 

Wielkie podziękowania dla ks. kanonika Jarosława Kubiaka proboszcza Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie za zaproszenie i możliwość zorganizowania tego eventu.

Nie byłby on możliwy bez wielkiego wsparcia Nadleśniczego Nadleśnictwa Żołędowo p. Krzysztofa Szajnbora i jego całej ekipy.

 

Całość rozpoczęła się mszą św. sprawowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Jana Tyrawę.

Motywem przewodnim była woda i chyba św. Franciszek bardzo się tym przejął, bo wody, czyli deszczu było aż nadto. Mimo tego ci, którzy nas odwiedzili nie narzekali na brak atrakcji. Zaproszeni eksperci opowiadali o przyrodzie i ochronie środowiska, zdrowej żywności, wartości wody w codziennym życiu, o tym jak wielkie znaczenie mają pszczoły oraz o recyklingu, czyli zamianie przysłowiowych śmieci na różne użytkowe przedmioty.

Goście mogli skosztować przeróżne rodzaje bio żywności i zabrać do domu żywnościowe mini upominki przygotowane przez Grupę Producentów AGROS pod "dowództwem" prezesa Adama Różyckiego. Dodatkową atrakcją była też możliwość samodzielnego "wyprodukowania" shake pedałując na specjalnym rowerze.

 

Dzięki p.  dr Urszuli ŻurekOśrodka Rekreacji Konnej "Pod Aniołami" w Myślęcinku chętni mogli spróbować przejażdżki na koniu oraz zrobić sobie zdjęcia z osłem a Nieformalna Grupa "Sławek & Przyjaciele" pokazywała, co można zrobić z przysłowiowych śmieci i jak zamienić je na coś użytkowego.

 

Przez cały czas trwania eventu p. Jarosław SzymborGS Polska prezentował system nawadniania (taśmy kroplujące), można było spróbować eko poczęstunku przygotowanego przez Caritas Bydgoszcz, przygotowane też były przez Zieleń Miejską sadzonki kwiatów a Nadleśnictwo Żołędowo dołożyło jeszcze sadzonki drzewek jako nagrody w różnych konkursach. Pronatura Bydgoszcz przekazała sporo ekologicznych gadżetów oraz nawóz własnej produkcji a Drukarnia Argonex wydrukowała okolicznościowe plakaty. O dezynfekcję zadbała Les Higiena.

Pobyt na evencie muzyką i grą na instrumentach uświetniał gościom Jurek Paterski - Wasz Muzyk.

Chciałbym bardzo gorąco podziękować tym wszystkim, którzy wzbogacili nasz event i przyczynili się do tego, że goście wracali do swoich domów bardzo zadowoleni.

 

 

I na koniec szczególne podziękowania za wielkie zaangażowanie dla dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. Wojciecha Przybyły i jego niezastąpionej ekipy.


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]