"BUTELKOWA" CHOINKA - ProNatura mieszkańcom Bydgoszczy - Bydgoszcz


Minął kolejny rok, zbliżają się kolejne święta, więc znowu ... budujemy "butelkową" choinkę. Ale tym razem zdecydowanie większą niż ta zeszłoroczna - ponad 7 m wysokości i blisko 3 m średnicy. Zużyliśmy na nią ok. 1.200 plastikowych butelek.

Wspólnie z firmą ProNatura doszliśmy do wniosku, że choinka, która stała w zeszłym roku na Błoniu spodobała się mieszkańcom i przyniosła wiele ciepłych opinii, więc warto to powtórzyć na "trochę" większą skalę.. Tym bardziej, że mieliśmy dużą zachętę i wielkie wsparcie Plastyka Miejskiego. 


Ale ta choinka to nie tylko zabawa i instalacja artystyczna. To także przypomnienie mieszkańcom o odpowiedniej segregacji śmieci i odpadów a to temat bardzo bliski ProNaturze. 

Codziennie "produkujemy" kolejne śmieci, pakujemy je do worków i ... wyrzucamy. Ale czy zastanawiamy się co się z nimi później dzieje? Jak nieprawdopodobnie zaśmiecamy nasze środowisko? Plastikowa butelka rozkłada się po ok. 600 latach! A może można dać jej "drugie życie" i ponownie wykorzystać. Np. z 30 plastikowych butelek można zrobić bluzę polarową. Powiecie, że to skomplikowane, bo to maszyny, odpowiedni proces technologiczny, itp. I macie rację. Ale każdy z nas może z takiej butelki zrobić doniczkę do kwiatów, świnkę-skarbonkę i wiele innych rzeczy. Pomysłowość ludzka nie zna granic i wiele tego przykładów można znaleźć w internecie.

My postanowiliśmy połączyć kilka idei i pokazać, że można zrobić coś z niczego. Było to dla nas wielkie wyzwanie. W trakcie budowy pojawiały się nieprzewidziane problemy, nie wszystko szło tak, jak sobie zaplanowaliśmy, poświęciliśmy dużo więcej czasu niż zakładaliśmy, ale ... zrobiliśmy to. Wiara w sukces, to połowa sukcesu a poparta niezgłębionymi pokładami kreatywności i momentami wyczerpującą fizycznie i psychicznie pracą dała taki właśnie końcowy efekt.

Ale nasz "sukces" nie byłby możliwy bez wsparcia innych. Bardzo mocno w nasze działania włączyła się firma Hipernet, która "ożywiła" choinkę dając jej świetlną iluminację, co dodało jej dodatkowego uroku i charakteru.

 

Bardzo cenne uwagi i podpowiedzi uzyskaliśmy też od Plastyka Miejskiego, który też zdecydował o świetnym miejscu na ekspozycję tej wyjątkowej choinki.

Kiedy stanęła już na "swoim" miejscu odczuliśmy wielką ulgę i wielką satysfakcję, że się udało. Mam nadzieje, że bydgoszczanom także spodoba się taka nietypowa choinka. A jak powstawała możecie zobaczyć na zdjęciach.


Zobacz więcej
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]