O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

CHOINKA Z PLASTIKOWYCH BUTELEK - Pronatura mieszkańcom Bydgoszczy - Bydgoszcz / Poland

2017-12-07

Nowa choinka? No właściwie nie do końca. Pamiętacie naszą zeszłoroczną choinkę? To ta sama, tylko poddana liftingowi. 1.200 plastikowych butelek zostało ponownie wykorzystane. To właśnie idea recyklingu przyświeca firmie ProNatura 

która kolejny raz w ten symboliczny sposób zwraca uwagę bydgoszczan na boleśnie trapiące naszą cywilizację problemy - zanieczyszczanie środowiska, segregacja śmieci i odpadów, recykling.

"Produkujemy" ogromne ilości śmieci, ale większość z nas nie ma zielonego pojęcia ile ich jest i co się z nimi dzieje, kiedy wyrzucimy je do kontenera ze śmieciami. Przecież to tylko worek lub dwa. Ale jeśli to przemnożymy przez liczbę mieszkańców np. Bydgoszczy, to robi się tego naprawdę sporo.

Czy to jest problem lokalny, czy już globalny? W północnej części Oceanu Spokojnego, na północny wschód od archipelagu Hawaje, znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Wielka to odpowiednie słowo – według części ekspertów rozmiarami porównywalna jest do Francji. Inni twierdzą, że jest już o wiele większa.

No tak, powiecie, ale Hawaje to nie nasza bajka. I większość twierdzi, że to nie nasz problem, bo to tak daleko. Ok, no to poszukajmy bliżej i przejdźmy się choćby po naszych lasach. Coś Wam to mówi? A przecież wiele z tego co tam leży można odzyskać i powtórnie przerobić. Ale łatwiej jest wyrzucić. Zapytacie co możemy zrobić? Zacznijmy od siebie!

Czas Świąt to czas refleksji, spotkań z najbliższymi, prezentów tak oczekiwanych przez dzieci. A jaki "prezent" zostawimy następnym pokoleniom, jeśli wszyscy bez wyjątku nie zadbamy o nasze wspólne środowisko?

Dlatego tak niezmiernie ważne jest, żebyśmy zaczęli zdawać sobie sprawę jak ważny jest recykling. Wiele przykładów w internecie pokazuje też, że przy odrobinie pomysłowości i kreatywności, to może być fantastyczna zabawa. Nasza choinka może być tego świetnym przykładem. A inne przykłady możecie zobaczyć tutaj.

Bardzo dziękujemy Panu Markowi Iwińskiemu - Plastykowi Miejskiemu, który "patronował" naszemu przedsięwzięciu udzielając wielu cennych porad.

Wielkie podziękowania należą się też firmie Hipernet

która zadbała o iluminację, dzięki czemu choinka zyskała swój niepowtarzalny "charakter".

A jak powstawała możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.Zobacz więcej:

Polsat News

TVP Bydgoszcz

naszemiasto

Ekspress Bydgoski

Gazeta Pomorska

strony internetowe Bydgoszcz