O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

KEEP CALM AND PLAY YOUR ROLE - wymiana młodzieżowa - Bergamo / Włochy

2014-07-11

I buchnęło ciepłem, i poraziło oczy słońcem. Po dziecięciu godzinach podróży pociągiem, kolejką, autobusem i samolotem była to najlepsza nagroda. Tak oto znaleźliśmy się na północy Włoch w Bergamo, aby od 30.06 do 07.07 przeżyć niesamowity tydzień na Wymianie Młodzieżowej „Keep Calm And Play Your Role” zorganizowanej przez Cooperativa Sociale Aeper. Głównym tematem projektu było bezrobocie oraz użycie teatru do walki z nim.

„Jak oceniłby Pan swoje zadowolenie z pracy w skali 1-10? A czy Pańska praca odpowiada Pańskiemu wykształceniu? Ile razy zmieniał Pan miejsce pracy?”. Te i inne pytania stanowiły bazę naszej pracy podczas warsztatu Urban Game, podczas którego przeprowadzaliśmy wywiady z mieszkańcami, aby jak najlepiej poznać sytuację rynku pracy w Bergamo. Nie skupialiśmy się oczywiście jedynie na jednym regionie, bowiem podczas innych zajęć dzieliliśmy się wrażeniami i doświadczeniami na temat warunków pracy w naszych krajach, tj. krajach grup uczestniczących w Wymianie, a więc Polsce, Gruzji, Ukrainie i Włoszech. Nie zapominaliśmy także o teatrze i technikach performance. W ćwiczeniu Forum Theatre – Frozen Picture prezentowaliśmy sytuacje, w których doświadczyliśmy dyskryminacji w pracy, w Speed date z kolei, przeprowadzaliśmy szybkie rozmowy o pracę, a następnie kwalifikowaliśmy kandydatów. Nie zabrakło oczywiście poznawania lokalnego środowiska. Bergamo zwiedziliśmy wzdłuż i wszerz podczas City Game oraz wolnego czasu, udało nam się nawet pojechać na jeden dzień do Mediolanu. Lodów, pizzy i pasty najedliśmy się na zapas na cały kolejny rok. I kiedy czuliśmy, że możemy w pełni usatysfakcjonowani wracać do domu, okazało się, że znajomości zawarte przez ten tydzień są na tyle silne, że nigdy nie pozwolą nam na dobre opuścić Bergamo. Cząstka nas pozostała tam na zawsze z naszymi wspomnieniami. Cudownymi wspomnieniami z lipcowej Wymiany Młodzieżowej.

Ze swej strony chciałam serdecznie podziękować organizatorom, w szczególności Rosicie za to, że zawsze wszystko było gotowe i możliwe do wykonania, liderom za pomoc w prowadzeniu zajęć i świetny zmysł radzenia sobie w sytuacjach nagłych zmian w planie, wszystkim uczestnikom za przyjazną atmosferę i zapał do pracy, a przede wszystkim mojej najcudowniejszej grupie polskiej, za to, że zawsze mogłam na nią liczyć i wyruszyć nawet na koniec świata! J

Helena

 

strony internetowe Bydgoszcz