O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

DON'T CRUSH IT - wymiana młodzieżowa - Ignalina / Litwa

2013-08-10

Dla większości uczestników ta wymiana była pierwszym takim doświadczeniem. I okazała się jednocześnie bardzo emocjonalnym i głębokim przeżyciem.

Uczestnicy z 8 krajów: Czechy, Słowacja, Rumunia, Estonia, Bułgaria, Litwa, Hiszpania i Polska zostali zaproszeni na Litwę, niedaleko miejscowości Ignalina z daleka od tzw. cywilizacji, by wspólnie pracować i zastanowić się, co zrobić, by nasze środowisko nie było tak zaśmiecone i zanieczyszczone.

Wiele wspólnych gier i zabaw, wymagających myślenia i wspólnej pracy warsztatów, zbieranie śmieci w lesie i przerobienie ich na rzeczy ozdobne i użyteczne oraz finałowy pokaz na plaży w Ignalinie miał wszystkim uczestnikom a także lokalne społeczności pokazać, z jakimi problemami i wyzwaniami zmaga się na co dzień nasza cywilizacja.

Wspaniałymi momentami były narodowe wieczory interkulturowe. W ich trakcie poznaliśmy inne kultury, posmakowaliśmy smaki innych kuchni, tańczyliśmy tradycyjne tańce i świetnie się razem bawiliśmy.

Dla nas Polaków wycieczka do Wilna była też okazją do poznania naszego dziedzictwa kulturowego i obejrzenia śladów bytności naszych sławnych rodaków, którzy mieszkali i tworzyli w tym pięknym mieście.

Dzięki organizatorom i prowadzącym zajęcia przeżyliśmy wspólnie kilka wspaniałych dni i mimo, że wróciliśmy do kraju sami, to wiemy, że zyskaliśmy nowych przyjaciól i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na innych projekcie.

A więc do zobaczenia …

 

Projekt został zrealizowany dzięki programowi „Młodzież w działaniu”.

 
strony internetowe Bydgoszcz