O nas Nasze akcje Media o nas Nasi Przyjaciele Kontakt
Aktualności Archiwum Spotkania

EUROCYCLE FOR ENVIRONMENT - wymiana młodzieżowa - Castellafiume / Włochy

2013-06-29

Jedno oko otwarte, drugie oko otwarte. Słońce, góry, las… Nie, to na pewno nie jest Bydgoszcz. Po paru spotkaniach i długich oczekiwaniach obudziliśmy się w samym centrum Włoch – w Castellafiume na Wymianie Międzynarodowej. W szóstkę dzielnie reprezentowaliśmy nasz kraj i świetnie się bawiliśmy.

Wymiana, zorganizowana przez znajomych z organizacji Soro Tori Onlus, była przeprowadzona pod hasłem „EuroCycle for Environment”. Uczestniczyła w niej młodzież z Portugalii, Francji, Polski, Włoch i Estonii. Przez osiem dni wspólnie poznawaliśmy sytuację ekologiczną każdego kraju oraz odkrywaliśmy sposoby jak ją poprawić. Pomogliśmy w sprzątaniu miasteczka, zobaczyliśmy jak produkuje się biogas… Ale, co najważniejsze, stale poznawaliśmy się nawzajem, zawiązywaliśmy przyjaźnie i uczyliśmy się jak pracować w grupie. Każdy dzień rozpoczynał się i zaraz kończył – czas na wyjazdach płynie w stukrotnie szybszym tempie. Nie zabrakło go jednak na godziny śpiewania, wygłupiania, czy rozmawiania. Wiele z tych rozmów toczy się do teraz – od smutnej chwili rozstania jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie, a facebookowa grupa pęka w szwach od nowych zdjęć i propozycji, żeby jak najszybciej znowu się spotkać. Ile z tych planów się spełni, to pokaże czas.

Jedno jest pewne: ta wymiana znowu zmieniła po trosze nasze życie, przełamała wstyd, obudziła zapał i entuzjazm do dalszych działań. Pokazała, że jesteśmy zdolni do tworzenia wielkich rzeczy, jeśli tylko potrafimy pracować RAZEM.

 

Projekt został zrealizowany dzięki programowi „Młodzież w działaniu”.

 
strony internetowe Bydgoszcz